سامانه تخصصی ثبت آگهی مفقودی مدارک ، مجمع عادی شرکتها
  سامانه تخصصی ثبت آگهی مفقودی مدارک ، مجمع عادی شرکتها
  سامانه تخصصی ثبت آگهی مفقودی مدارک ، مجمع عادی شرکتها

  گم شدن کارت بازرگانی و صدور المثنی

  کارت بازرگانی چیست؟

  پیش از هر چیز باید شما را از خطر مفقودی و گم شدن کارت بازرگانی و سوء استفاده های مختلف از آن و همچنین نحوه گرفتن المثنی آن آگاه نماییم.

  در قوانین ایران، فقط افرادی حق صادرات و واردات کالا را دارند که دارای کارت بازرگانی معتبر باشند. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به گرفتن این مدرک از اتاق بازرگانی هستند. این اصل برای مدیران عامل شرکت‌های بازرگانی و تاجران ایرانی یکسان است. در واقع کارت بازرگانی به افراد اجازۀ قانونی تجارت را می‌دهد.

  در صورت گم شدن کارت بازرگانی درج آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و درخواست تعلیق آن نیز به معنای بی‌اعتبار شدنش است. صادر شدن این کارت برای بازرگانان و شرکت‌های خارجی نیازمند معاملۀ متقابل است. به این معنی که کشور آنها نیز به بازرگانان و شرکت‌های ایرانی اجازۀ فعالیت مشابه را بدهد. اعتبار کارت بازرگانی در حال حاضر یک سال است، با این حال می‌توان تحت شرایطی آن را تمدید کرد.

  گم شدن کارت بازرگانی

  کارت بازرگانی از جمله مدارک شناسایی معتبری است که امکان سوءاستفاده از آن به شکل‌های مختلف وجود دارد. بنابراین در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن کارت بازرگانی خود باید فوراً گم شدن آن را گزارش دهید. برای این منظور، شما باید یک نوبت آگهی مفقودی کارت بازرگانی به یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار بدهید. علاوه بر پیش‌گیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، برای گرفتن کارت بازرگانی المثنی نیز به چاپ این آگهی نیاز خواهید داشت.

  همچنین چنانچه شما قصد تعلیق کارت بازرگانی خود به دلایلی دیگر را داشته باشید، باز هم درج آگهی در روزنامۀ کثیرالانتشار الزامی است. اگر مدارک شما به سرقت رفته است حتماً آن را به نیروی انتظامی نیز اطلاع دهید. گفتنی است که همیشه مراجعه به سایت «پُست‌یافته» برای آگاهی از پیدا شدن احتمالی مدرک گم‌شدۀ شما نیز ضروری است.

  آگهی مفقودی کارت بازرگانی

  نخستین اقدامی که باید پس از گم شدن یا دزدیده شدن کارت بازرگانی انجام دهید، دادن آگهی به یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار است. انتشار این آگهی به معنای اطلاع‌رسانی رسمی شما در این زمینه است. برای انجام این کار، لازم است شمارۀ کارت بازرگانی و نام خود یا شرکت‌تان را به یکی از روزنامه‌های صبح تهران بدهید. توجه داشته باشید که تنها چاپ یک نوبت آگهی اعلام مفقودی کارت بازرگانی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کافی است. متن آگهی مفقودی کارت بازرگانی نیز به این شکل تنظیم می‌شود: «کارت بازرگانی به شمارۀ … به نام شرکت/شخص … مفقود شده و از درجۀ اعتبار ساقط است.»

  مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی المثنی

  مهم‌ترین مدرکی که برای درخواست کارت بازرگانی المثنی به آن نیاز دارید، آگهی مفقودی کارت بازرگانی در یک روزنامۀ کثیرالانتشار است. پس از آن کافی است آگهی روزنامه را به اتاق بازرگانی ارائه دهید و با پر کردن فرم تقاضای تعلیق، برای اخذ کارت المثنی اقدام کنید. به منظور ثبت‌نام برای گرفتن کارت جدید باید به قسمت عضویت در سایت اتاق بازرگانی مراجعه نمایید. هزینۀ صدور کارت بازرگانی المثنی نیز به صورت آنلاین از شما گرفته می‌شود. همچنین اگر قصد تمدید همزمان کارت خود را دارید می‌توانید با ارائۀ مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پروندۀ تمدید کارت عضویت و بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی این کار را به سرانجام برسانید.

  نحوۀ گرفتن کارت بازرگانی المثنی

  نکتۀ بسیار مهمی که هنگام درخواست دریافت کارت بازرگانی المثنی وجود دارد این است که حتی اگر اعتبار کارت شما به پایان رسیده باشد نیز باید این فرایند را طی کنید. در واقع حتی اگر هنگامی متوجه مفقودی کارت خود شده‌اید که قصد تمدید آن را دارید، باز هم ابتدا باید درخواست المثنی بدهید تا کارت شما تعلیق شود و سپس عملیات تمدید را انجام دهید. معمولاً این فرایند همزمان انجام می‌شود و کارت جدید شما با اعتبار تازه صادر می‌شود.

  اخذ المثنی کارت بازرگانی زمان می‌برد، بنابراین توصیه می‌شود در گام اول هر چه سریع‌تر آگهی مفقودی را به یک روزنامۀ کثیرالانتشار بدهید. سپس می‌توانید برای گرفتن کارت جدید خود در زمان مناسب به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مراجعه کنید.

  مقالات تخصصی مدارک گم شده

  18 پاسخ به “گم شدن کارت بازرگانی و صدور المثنی”

  1. سالار خیاطی گفت:

   سلام و وقت بخیر…متاسفانه کارت بازرگانی من یک هفتس مفقود شده.اگر اگهی مفقودیشو انجام بدم اما بعدش کارتم پیدا بشه کارتم باطل شده؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    با سلام و درود
    خیر با انجام آگهی مفقودی،مدرک قبلی شما باطل نمی شود و درصورت پیدا شدن میتوانید از آن استفاده کنید.

  2. زینب اکبری گفت:

   سلام من هفته پیش کیف مدارکمو گم کردم کارت ملی و گواهینامه و کارت بازرگانیم داخلشون بود…برای ثبت اگهی مفقودیشون ، برای کارت بازرگانیم باید جدا اگهی انجام بدم یا همشو داخل یک اگهی بزنم مشکی نداره؟

  3. فرزاد پایدارفر گفت:

   سلام چجوری میتونم پی دی اف اگهیمو دانلود کنم؟

  4. احمد دستغیب گفت:

   سلام من میخام اگهی مفقودی ثبت کنم چجوری میتونم به سایتتون اعتماد کنم؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    ا سلام و تشکر از شما:
    ۱- دارای اینماد هستیم و علاوه بر داشتن لوگوی اینماد در پایین سایت، می توانید در سایت اینماد سامانه forisabt.com را استعلام نمایید.
    ۲- صفحات آگهی مفقودی روزنامه های ما گویای تعداد مشتریانیست که به ما اعتماد کرده اند و آگهی هایشان چاپ شده است.
    ۳- همینک میتوانید در بخش «آخرین وضعیت آگهی مفقودی» تعداد آگهی های ثبت شده را بر اساس وضعیت چاپ آنها مشاهده نمایید و تعداد آگهی های ثبت شده نشان اعتماد هموطنان به سامانه هوشمند فوری ثبت می باشد.
    ۴- اولین سامانه تخصصی و هوشمند ثبت آگهی بوده و با روزنامه های کثیرالانتشار مختلف دارای قرارداد پشتیبانی هستیم.

  5. متین تابش گفت:

   سلام وقتتون بخیر.سایت شما چجوری پشتیبانی میشه؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود
    پشتیبانی سایت هم به صورت آنلاین در واتساپ به شماره ۰۹۰۲۱۸۸۶۴۴۲ هست هم به صورت تلفنی میتونید با شماره تلفن: ۶۶۹۶۶۳۵۸-۰۲۱ درتماس باشید.

  6. اصغری گفت:

   سلام بعداز ثبت اطلاعات،میشه اگهیو برام ارسال کنید

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و وقت بخیر.اگهی شما بعداز ثبت به ادرستان ارسال می شود.

  7. بینام گفت:

   سلام هزینه ارسال اگهی مفقودی به چه صورته؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود.هزینه ارسال آگهی از طریق پست پیشتاز و رایگان می باشد

  8. اصفهانی گفت:

   بعد از ثبت اگهی مفقودی،روزنامشو از کجا باید تهیه کنیم؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    بعد از ثبت و چاپ ، اگهی به ادرس مورد نظرتون ارسال میشه.

  9. سالار گفت:

   اگهی که تو سایت شما ثبت بشه تا چندوقت اعتبار داره؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود خدمت شما
    اگهی برای روزنامه هموار معتبره اما ممکن است بر اساس دستورالعمل های مراکز شماره گذاری و سایر مراجع صدور المثنی ، متغیر باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *