سامانه تخصصی ثبت آگهی مفقودی مدارک ، مجمع عادی شرکتها
  سامانه تخصصی ثبت آگهی مفقودی مدارک ، مجمع عادی شرکتها
  سامانه تخصصی ثبت آگهی مفقودی مدارک ، مجمع عادی شرکتها

  گم شدن وصیت نامه و صدور المثنی

  پیش از هرگونه توضیحی در خصوص وصیت نامه ، به مفقودی وصیت‌نامه و مقررات مشخصی برای دادن آگهی مفقودی وصیت‌نامه می پردازیم. تنها با اعلام رسمی گم شدن وصیت‌نامه است که می‌توان از سوء استفاده از وصیت‌نامه جلوگیری کرد.

  در این مقاله به اقدامات واجبی می‌پردازیم که پس از گم شدن وصیت‌نامه باید به سرعت آنها را انجام دهید.وصیت‌نامه سندی است که افراد به واسطۀ آن، مسئولیت و وضعیت اموال و دارایی‌های خود را پس از مرگ مشخص می‌سازند. در فرهنگ ایرانیان عمل کردن به وصیت‌نامه و محترم شمردن آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. توجه به وصیت‌نامه و نظارت بر رعایت دقیق آن در قانون جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح شده است.

   

  اعلام مفقودی وصیت‌نامه

  به طور کلی، سه نوع وصیت‌نامه داریم که در صورت گم شدن هر کدام از آنها، باید سریعاً برای اعلام مفقودی وصیت‌نامه اقدام کرد. این سه نوع به شرح زیر هستند:

  وصیت‌نامه خودنوشت

  وصیتی است که تماماً با خط خود فرد نوشته شده باشد. برای داشتن اعتبار قانونی، حتماً باید قابل اثبات باشد که متن با دست‌خط خود فرد نوشته شده است. همچنین در این نوع وصیت‌نامه امکان دادن وکالت به دیگران وجود ندارد. ذکر تاریخ کامل نیز الزامی است. اعلام مفقودی وصیت‌نامه خودنوشت فقط زمانی ممکن است که این سند در حضور یک مأمور ثبت شده باشد و بتوان آن را رسمی تلقی کرد.

  وصیت‌نامه سری

  وصیت‌نامه‌ای است که ممکن است به خط هر کسی نوشته شده باشد اما امضای فرد وصیت‌کننده (موصی) را دارد. طبق قانون، این سند باید حتماً به اداره ثبت برده شده و در آنجا به امانت باشد. وزارت دادگستری آیین‌نامه وصیت‌نامه سری را تنظیم کرده است. بنابراین در صورت گم شدن آن باید حتماً مفقودی وصیت‌نامه را به طور رسمی اعلام کرد.

  وصیت‌نامه رسمی

  مهم‌ترین و رایج‌ترین نوع وصیت‌نامه است. این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود و به دلیل ثبت شدن قانونی آن، امکان مفقود شدن یا از بین برده شدن آن وجود ندارد. همچنین حتی اگر شخص سواد نداشته باشد نیز می‌تواند در حضور دو شاهد، وصیت‌نامه شفاهی رسمی تنظیم کند. طی شدن تشریفات قانونی ثبت در این موارد الزامی بسیار اهمیت دارد. در صورت مفقود شدن وصیت‌نامه رسمی، چاپ آگهی مفقودی وصیت‌نامه نیز الزامی است.

  آگهی مفقودی وصیت‌نامه

  اولین اقدامی که بعد از گم شدن وصیت‌نامه باید انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی وصیت‌نامه در روزنامه کثیرالانتشار است. این اقدام شما علاوه بر اینکه جلوی سودجویی‌های احتمالی را می‌گیرد، برای مراجعه به دادگاه الزامی است. برای درج آگهی مفقودی وصیت‌نامه کافی است یک نوبت آگهی مبنی بر گم شدن وصیت‌نامه را به یک روزنامۀ کثیرالانتشار یا محلی بدهید.

  گفتنی است که در صورت دزدیده شدن وصیت‌نامه، مراجعه به کلانتری الزامی است و فقط دادن آگهی کافی نخواهد بود. به یاد داشته باشید که متن آگهی مفقودی وصیت‌نامه باید شامل مشخصات کامل وصیت‌کننده (موصی) باشد. همچنین میتوانید با مراجعه به سایت پست یافته و جستجوی مدارک پیدا شده از پیدا شدن وصیت نامه خود اطمینان پیدا کنید.

  مدارک لازم برای ثبت آگهی مفقودی وصیت‌نامه

  ثبت آگهی مفقودی وصیت‌نامه با ارائۀ مدارک کامل شناسایی فرد درخواست‌دهنده و متوفی مقدور خواهد بود. طبق قانون، پس از فوت افراد، شناسنامه آنها در اداره ثبت احوال باطل می‌شود و سپس گواهی فوت صادر می‌گردد. بنابراین ارائۀ این مدرک نیز الزامی است.

  هزینه چاپ آگهی مفقودی وصیت‌نامه

  هزینه آگهی مفقودی سند خودرو بسته به تعرفۀ آن روزنامه متغیر است. باید توجه داشت که هیچ هزینه اضافه‌ای برای انتشار آگهی مفقودی وصیت‌نامه نباید از شما گرفته شود.

  آگهی وصیت‌نامه برای صدور گواهی انحصار وراثت

  صادر شدن گواهی انحصار وراثت مستلزم طی رویۀ قانونی آن است. مهم‌ترین گام در این مسیر، انتشار آگهی است. قاضی پرونده در این موارد پس از بررسی مدارک و اسناد، دستور چاپ یک نوبت آگهی را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار می‌دهد. اگر تا یک ماه بعد، کسی اعتراضی به آن نکند و یا ادعایی را در این زمینه مطرح نکند، دوباره دادگاه تشکیل جلسه می‌دهد. در واقع گواهی انحصار وراثت حداقل یک ماه بعد از درج آگهی رسمی صادر می‌شود.

  در شرایطی که متوفی در روستا یا مناطق غیرشهری ساکن بوده است، آگهی وصیت‌نامه باید در آن محل اعلام عمومی شود. معمولاً این کار از طریق شوراهای محلی و با اعلام عمومی در معابر عمومی یا الصاق آگهی در مکان‌های متعدد انجام می‌گیرد. گفتنی است که اگر ماترک متوفی کمتر از سی میلیون ریال در سال ۱۳۹۹ بوده باشد، نیازی به آگهی نیست. در این موارد، شورای حل اختلاف با دعوت از ورثه و تشکیل جلسه فوق‌العاده به مسئله رسیدگی می‌کند.

  مقالات تخصصی مدارک گم شده

  18 پاسخ به “گم شدن وصیت نامه و صدور المثنی”

  1. امیربهرامی گفت:

   با سلام و خسته نباشید.وصیت نامه پدرم مفقود شده،یک نسخه اگهی کافیه؟ واینکه سایت شما اطلاع رسانی هم داره که در صورت پیدا شدن وصیت نامه به ما اطلاع دهید؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    با سلام و درود خدمت شما
    بله یک نسخه آگهی مفقودی کفایت می کند و اینکه بله در صورت پیدا شدن و ثبت شدن آن در سایت ما به شما اطلاع خواهیم داد.

  2. مهسا طباطبایی گفت:

   با سلام.اگهی مفقودی تا کی اعتبار داره؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود خدمت شما
    برای روزنامه هموار معتبره اما ممکن است بر اساس دستورالعمل های مراکز شماره گذاری و سایر مراجع صدور المثنی متغیر باشد

  3. محسن مصطفی زاده گفت:

   سلام چجوری میشه نسخه پی دی اف اگهیمو دانلود کنم؟

  4. شایان مرادخانی گفت:

   پشتیبانی سایتتون چجوریه؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود
    پشتیبانی سایت هم به صورت آنلاین در واتساپ به شماره ۰۹۰۲۱۸۸۶۴۴۲ هست هم به صورت تلفنی میتونید با شماره تلفن: ۶۶۹۶۶۳۵۸-۰۲۱ درتماس باشید.

  5. لیلا پیامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر.هزینه یک نوبت اگهی مفقودی چقدره؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود خدمت شما
    هزینه برای اعلام مفقودی کلیه مدارک گمشده ۸۰ هزار تومان هست و میتوانید همه مدارک گمشده خود را در یک آگهی ثبت کنید

  6. رضا شیرودی گفت:

   سلام وقت بخیر من وصیت نامه پدر مرحومم گم شده.برای ثبت اگهی مفقودی اطلاعات پدر رو وارد کنم؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود بله به نام پدر باید ثبت کنید.

  7. بینام گفت:

   سلام وقتتون بخیر من میخام پی دی اف اگهیمو دانلود کنم هزینه فایلش چقدر هست؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود خدمت شما.سایت ما نسخه الکترونیک آگهی هارو به صورت رایگان در اختیار شما قرار میده.

  8. خاتمی گفت:

   سلام.اگهی مفقودی تا کی اعتبار داره؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و وقت بخیر.اگهی مفقودی برای روزنامه هموار معتبره اما ممکن است بر اساس دستورالعمل های مراکز شماره گذاری و سایر مراجع صدور المثنی ، متغیر باشد.

  9. اردلان گفت:

   سلام وقتتون بخیر اگهی ارسال هم میشه؟

   • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

    سلام و درود بله اگهی به آدرستون ارسال میشود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *