گم شدن سند کمپانی و صدور المثنی

سند کمپانی خودرو چیست؟

وقتی شما یک ماشین صفر می‌خرید، شرکت سازندۀ خودرو برگه‌ای را به عنوان سند مالکیت شما صادر می‌کند. این سند شامل مشخصات کامل فنی خودرو و اطلاعات خریدار آن می‌شود. هنگامی که شما قصد فروش ماشین خود را دارید نیز باید این برگه را در دفاتر اسناد رسمی به نام خریدار جدید کنید. این برگه در واقع سند قطعی ماشین شماست. سند کمپانی خودرو را نباید با برگ سبز خودرو اشتباه گرفت. برگ سبز خودرو هنگام پلاک شدن ماشین از طرف نیروی انتظامی به شما داده می‌شود و در واقع سند مالکیت پلاک خودرو است. در حالی که سند کمپانی خودرو از طرف قوۀ قضائیه صادر می‌شود و از دید قانون، سند خودروی شما محسوب می‌شود.

گم شدن سند کمپانی خودرو

چنانچه متوجه گم شدن سند کمپانی اتومبیل خود شده‌اید، به سرعت باید مفقودی آن را آگهی دهید تا از هر گونه سوءاستفاده‌ای پیشگیری کنید. مفقودی سند ماشین شما به اندازۀ مفقودی ماشین شما اهمیت دارد. در واقع تا زمانی که اقدام به درج آگهی در این زمینه نکنید، تمام تبعات قانونی هر گونه خلافی که با آن انجام شود متوجه شما خواهد بود. برای گرفتن سند کمپانی المثنی خودرو نیز باید دست‌کم ۱۰ روز از چاپ آگهی شما گذشته باشد. در این مدت، شما می‌توانید با جست‌وجو در سایت «پُست‌یافته» از پیدا شدن سند مفقودی ماشین خود مطلع شوید.

آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو

مهم‌ترین اقدامی که پس از گم شدن سند کمپانی ماشین باید انجام دهید، دادن آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو به روزنامه‌های کثیرالانتشار است. اعلام مفقودی مدارک خودرو با ثبت آگهی رسمی به منظور ساقط کردن اعتبار قانونی آنها انجام می‌شود. همچنین برای گرفتن سند المثنی، چاپ یک نوبت آگهی مفقودی سند خودرو در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار الزامی است. تنها پس از گذشت ۱۰ روز از تاریخ این آگهی است که شما می‌توانید برای درخواست سند کمپانی المثنی به نزدیک‌ترین نمایندگی شرکت خودروسازی تولیدکنندۀ ماشین خود بروید. برای درج آگهی مفقود شدن سند کمپانی خودرو کافی است نام مالک و مشخصات ماشین شامل مدل و شماره شاسی و شماره موتور و پلاک را به یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار بدهید. هزینه آگهی مفقودی سند خودرو بسته به تعرفۀ آن روزنامه متغیر است.

مدارک لازم برای گرفتن سند المثنی خودرو

برای گرفتن سند جدید خودرو از کمپانی سازندۀ آن باید مدارک زیر را با خود به همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی برگ سبز ماشین
 • اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو
 • آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو در یک روزنامۀ کثیرالانتشار که حداقل ۱۰ روز از تاریخ انتشار آن گذشته باشد.

توجه داشته باشید که حضور مالک اتومبیل (یا نمایندۀ قانونی او با وکالت‌نامۀ رسمی) و خود ماشین ضروری است. کارشناسان رسمی شرکت‌های خودروسازی، ماشین شما را بررسی می‌کنند و اطلاعات را تطبیق می‌دهند. نکتۀ بسیار مهمی که هنگام گرفتن سند المثنی باید به آن توجه کرد این است که این فرایند زمان‌بر است. بنابراین بهتر است صبح زود و در ساعات آغازین زمان کاری به این مراکز بروید. همچنین هزینۀ گرفتن سند کمپانی خودرو المثنی در شرکت‌های گوناگون با هم فرق می‌کند. البته تمام مبالغ صدور سند المثنی ماشین در همان مکان از شما دریافت می‌شود.

نحوۀ گرفتن سند المثنی خودرو

پس از مراجعۀ حضوری به شرکت سازندۀ خودرو و تحویل مدارک مورد نیاز، کارمندان ابتدا مدارک شناسایی شخصی شما را بررسی می‌کنند. سپس کارشناسان خودرو به بازرسی خودرو می‌پردازند و مدارک آن را بررسی می‌کنند. پس از آن تأییدیه‌ای به شما می‌دهند که با تحویل آن به باجۀ صدور مدارک، می‌توانید سند کمپانی خودرو المثنی خود را دریافت کنید. همچنین امکان دریافت فاکتور خرید المثنی خودرو نیز برای شما وجود دارد.

توجه داشته باشید که سند کمپانی المثنی بر اساس مدارک رسمی ثبت‌شده در بایگانی شرکت‌های خودروسازی صادر می‌شود. بنابراین سند المثنی به نام آخرین مالک ثبت‌شدۀ خودرو در دفترخانه‌ها خواهد بود. یعنی اگر خودروی خود را فقط با به نام زدنِ برگ سبز خریده‌اید، سند المثنی خودرو این‌گونه به نام شما نخواهد شد و شما برای به نام زدن این سند باید به مالک قبلی خودرو رجوع کنید. همچنین اگر به ایشان دسترسی ندارید، باید درخواست استعلام خود را به دادگاه بدهید. بنابراین، توصیه می‌شود هنگام خرید خودرو دست دوم حتماً پس از تعویض پلاک به دفاتر ثبت اسناد رسمی بروید و برگۀ کمپانی خودرو را نیز به نام بزنید.

«مطالعه مقالات تخصصی زیر را به شما پیشنهاد می کنیم»

22 پاسخ به “گم شدن سند کمپانی و صدور المثنی”

 1. احمدرضا گفت:

  سلام.من برگه سبز و سندکمپانی ماشینمو گم کردم.برای انجام اگهی مفقودی باید دوتا اگهی برای هرکدوم از مدارک انجام بدم یا اینکه یک اگهی برای دوتا مدرکم کافیه؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و وقت بخیر خدمت شما
   یک نسخه آگهی هم کفایت می کند.

 2. عطیه باقری گفت:

  سلام وقتتون بخیر.مدارک خودرو من ازجمله سندکمپانی مفقود شده.اطلاعات خودرومو ندارم از کجا میتونم اطلاعاتشو تهیه کنم تا اگهی مفقودیمو ثبت کنم؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و درود
   برای دریافت اطلاعات خودرو به تعویض پلاک مراجعه کنید و پس از دریافت اطلاعات در این لینک میتوانید آگهی مفقودی خود را ثبت کنید.

 3. سمانه رضایی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  چجوری میشه به سایتتون اعتماد کرد و اگهی مفقودی انجام داد؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   ا سلام و تشکر از شما:
   ۱- دارای اینماد هستیم و علاوه بر داشتن لوگوی اینماد در پایین سایت، می توانید در سایت اینماد سامانه forisabt.com را استعلام نمایید.
   ۲- صفحات آگهی مفقودی روزنامه های ما گویای تعداد مشتریانیست که به ما اعتماد کرده اند و آگهی هایشان چاپ شده است.
   ۳- همینک میتوانید در بخش «آخرین وضعیت آگهی مفقودی» تعداد آگهی های ثبت شده را بر اساس وضعیت چاپ آنها مشاهده نمایید و تعداد آگهی های ثبت شده نشان اعتماد هموطنان به سامانه هوشمند فوری ثبت می باشد.
   ۴- اولین سامانه تخصصی و هوشمند ثبت آگهی بوده و با روزنامه های کثیرالانتشار مختلف دارای قرارداد پشتیبانی هستیم.

 4. میثم زرلک گفت:

  سلام و وقت بخیر هزینه آگهی مفقودی چقدره؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و درود.هزینه هر نسخه آگهی مفقودی در حال حاضر ۸۰ هزار تومان است.

 5. ندا اردلان گفت:

  سلام چجوری میتونم نسخه پی دی اف اگهیمو دانلود کنم؟

 6. ملیکا توکلیان گفت:

  سلام پشتیبانی سایتتون به چه صورته؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و درود
   پشتیبانی سایت هم به صورت آنلاین در واتساپ به شماره ۰۹۰۲۱۸۸۶۴۴۲ هست هم به صورت تلفنی میتونید با شماره تلفن: ۶۶۹۶۶۳۵۸-۰۲۱ درتماس باشید.

 7. کاظم خدایی گفت:

  سلام من تمام مدارک خودروم مفقودی شده بعد ثبت آگهی ، ارسال هم دارید؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و وقت بخیر بله بعد از ثبت و چاپ آگهی مفقودی اگهیتون رایگان به ادرستان ارسال می شود.

 8. مسعود عالی گفت:

  اگهی که تو سایت شما انجام میشه تا چند وقت معتبره؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و درود اگهی برای روزنامه هموار معتبره اما ممکن است بر اساس دستورالعمل های مراکز شماره گذاری و سایر مراجع صدور المثنی ، متغیر باشد.

 9. بینام گفت:

  سلام و وقت بخیر هزینه اگهی مفقود چقدره؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و وقت بخیر هزینه برای اعلام مفقودی کلیه مدارک گمشده ۸۰ هزار تومان هست .

 10. شریفیان گفت:

  مدارک خودرو من دزدیده شده

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام و وقت بخیر.لطفا مقاله بالارو مطالعه کنید

 11. کامکار گفت:

  سلام من اگ اگهی مفقودی انجام بدم بعد مدارکم پیدا بشن،مدارک بنده باطل میشن؟

  • خانم اکبری پشتیبان ارشد فوری ثبت گفت:

   سلام وقتتون بخیر.خیر آگهی مفقودی مدرک قبلی شمارو باطل نمیکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *